Seferberlik başladı, denetimler hızlandı

26 Ekim Salı, 2021
“Gıda Denetim Seferberliği” tüm yurtta başladı. Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı çalışma kapsamında Ankara’da yapılan denetimlere Bakan Yardımcısı Fatih Metin de katıldı. Metin, “Bakanlık olarak vatandaşların güvenli gıdaya ulaşması için çaba sarf ediyoruz.” dedi. 3 gün sürecek seferberliğin ilk gününde Ankara, Diyarbakır ve Bursa’da çok sayıda gıda işletmesi denetlendi, gerekli koşulları sağlamayan işletmelere ceza verildi.
Seferberlik başladı, denetimler hızlandı
Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan gıda denetim seferberliği kapsamında Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in de katılımıyla başkentteki gıda işletmeleri denetlendi.

Bakanlık tarafından Türkiye genelinde uygulamaya konulan gıda denetim seferberliğiyle 28 Ekim’e kadar 720 bin işletme denetlenecek. Çalışmalarda 7 bin 300 gıda denetim personeli görev yapıyor.

Bu çerçevede Ankara'da da bazı gıda işletmeleri denetime tabi tutuldu. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Metin de denetimlere katıldı.

Metin, denetim öncesinde yaptığı açıklamada, gıda güvenliğine aykırı üretime toleranslarının bulunmadığını ve Ankara’da 371 denetim elemanıyla çalışmaları gerçekleştireceklerini söyledi.

Bakanlık olarak gıda üretimindeki usulsüzlüklerin denetiminde vatandaşların sağlığının öncelikleri olduğunu belirten Metin, denetimlerde fahiş fiyatlara ilişkin tespitte bulunurlarsa onu da ilgili bakanlığa bildireceklerini dile getirdi.

Metin, unlu mamuller, et ve süt ürünleri gibi işletmelerin hem üretim hem satış noktalarında denetimler gerçekleştireceklerine işaret ederek, "Kafe ve restoranlarda gıdaya bulaşan bütün malzemeler her yönüyle denetlenecek. Masaların üzerindeki tuzlukları bile kontrol edeceğiz." dedi.

Metin ve beraberindeki ekip, açıklamaların ardından fırın, pastane ve kafe olarak faaliyet gösteren iş yerini denetledi.

İşletme sahibi ve çalışanlarla sohbet eden Metin, ekmek almaya gelen müşteriye, "Bugün Türkiye çapında denetime çıktık. Amacımız, sizlerin sağlıklı gıdaya güvenle ulaşması. Gerekli denetimleri yaptık. Ürünlerden numune alıp onları laboratuvarda inceleyeceğiz." bilgisini verdi.

Metin, denetimin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, işletmedeki incelemenin sonuçlarına ilişkin şunları kaydetti: "İşletmedeki eksiklikleri tespit ettik, notlarımızı aldık. İşletmelere bir hafta süre veriyoruz. Bir hafta içinde eksiklikleri tamamlarsa hiçbir işlem yapılmayacak ama eksiklik devam ederse gerekli cezai işlem uygulanacak. 4 gün içinde tüm Türkiye'deki tüketicimizin sağlıklı gıdaya ulaşmasını sağlayacak denetimi yapmış olacağız. İçişleri Bakanlığı, dönem dönem huzur operasyonları yapar. Biz de 'Bu gıda güvenliğinde neden olmasın?' dedik. Ürünler, Türkiye'de aynı anda incelenerek vatandaşın bilgisine sunulacak. Tüketicilerimizin gönlü rahat olsun. Bakanlık olarak onların güvenli gıdaya ulaşması için çaba sarf ediyoruz.”

İşletmede yapılan denetim kapsamında ekmeklerin gramajlarının Gıda Kodeksi'ne uygunluğu kontrol edildi.

İşletmede ekmek, yaş pasta ve diğer ürünlerden numuneler alındı. İşletme yetkilisine çöp kutusunun üretim tesisinin yanında olması, peçete eksikliği, pastacılıkta kullanılan ürünlerin bekletildiği kutularda son kullanma tarihi ve ürünlerin isminin yazmaması, yumurtalarla pişmeye hazır durumdaki malzemelerin üzerinin açık alanda tutulması nedenleriyle uyarıda bulunuldu. Ekipler, bir haftalık sürede eksiklikler giderilmezse işletmeye ceza kesileceğini bildirdi.

Denetimler kapsamda 41 kamu ve 104 özel laboratuvarda üretim, satış noktaları, restoran, lokanta ve kafe gibi toplu tüketim yerlerinden alınan numuneler incelenecek.

Okul kantinlerinde titiz denetim

Haber: Bursa İl Enformasyon 
Kamera: Bilgin ÇALIŞKAN
 
Fotoğraf: Orhan KAĞITÇI

Gıda güvenliği için tarım teşkilatı seferber oldu, Bursa’da ekipler okul kantinlerini denetledi.

Kantinlerde yapılan çalışmada hijyen koşullarının yanında “Okul Gıdası Logosu” da denetlendi.

Gıda işletmelerindeki denetimlere katılan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, “Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği” kapsamında özel hijyen, personel, ekipman, depolama ve muhafaza bakımından denetim ve kontroller yaptıklarının bilgisini verdi.

Bursa’da; 1166 adet resmi, 1322 adet özel  olmak üzere toplam 2488 adet eğitim kurumunda faaliyet gösteren gıda işletmelerinin  denetimleri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ,İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü  personelinden oluşan Kantin Denetçi havuzundaki personel ile devam edecek.

Denetçiler “Gıda Güvenliği” için sahada

Gıda denetim seferberliği Diyarbakır’da da tüm hızıyla başladı. Seferberlikte görevli 110 gıda kontrol görevlisi fırınlarda, et işleme ve süt işleme tesislerinde, yemek fabrikalarında denetim faaliyetlerine başladı.

Gıda denetimlerine katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, gazetecilere yaptığı açıklamada, gıda tedarikinin tüm dünyada öneminin daha iyi anlaşıldığı bugünlerde, özellikle sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşımın temeli olan gıda üretim yerlerinin kontrolünün ve denetiminin yapılacağını söyledi.

Atalar, halkı gıdada taklit, tağşiş yapanlara, kalitesiz gıda üreterek insan sağlığıyla oynayanlara karşı korumanın öncelikli görevleri olduğunu ifade ederek, gıda denetimlerinin kent genelinde rutin olarak sürdüğünü belirtti.

Denetimlerin gıda işletmelerine yönelik, ilave olarak da bayramlara yakın bazı sektörlerde yapıldığını dile getiren Atalar, bugünden itibaren de tüm yurtta Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gıda denetimi seferberliği başlatıldığını aktardı.

Sayıları 10 bin 547 olan gıda üretim ve toplu tüketim iş yerleri ile gıda ile temas eden madde üreten iş yeri, gıda ve yem satış yerlerine yıl boyunca risk esaslı denetimler gerçekleştirildiğine işaret eden Atalar, şunları kaydetti: "Valiliğimizin de talimatları doğrultusunda belirlenen etkin denetim hedeflerine ulaşmak için tüm gıda kontrol görevlileri ara vermeden denetimler gerçekleştirmektedir. 10 ayda 15 bin 430 denetim gerçekleştirilmiş, uygunsuzluk tespit edilen işletmelere yaklaşık 800 bin lira idari para cezası uygulanmıştır."

Atalar, halkın sağlıklı gıdaya ulaşmasını temin etmek için yıl boyunca aralıksız gıda denetimlerinin süreceğini belirterek, "Gıda denetim süreci ilgili en büyük yardımcımız bilinçli tüketiciler. Tüm vatandaşlarımızın, karşılaştıkları olumsuzluklarla ilgili 'Alo 174 Gıda Hattı'na ulaşabileceklerini ve her vatandaşımızın da birer denetçi olduğunu hatırlatmak isteriz. Sağlıklı gıdalar ile büyüyen sağlıklı nesillerden oluşan bir gelecek için hep beraber sürekli denetimdeyiz." diye konuştu.

Tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak amacıyla başlatılan denetim seferberliği kapsamında; insan sağlığını tehlikeye attığı tespit edilen işletmelere, cirolarına bağlı olarak 50 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezası, adli para cezası, hapis cezası ve meslekten men gibi cezalar verilebilecek.
gıda denetim seferberliği tarım ve orman hijyen gıda işletmesi ceza ankara bursa diyarbakır