Örümcek Ormanları'nda nöbet sürüyor

08 Eylül Çarşamba, 2021
Gümüşhane'de ormancılar, yüksek köknarlar, uzun ladin ağaçları ve sık bitki örtüsüyle öne çıkan "Örümcek Ormanları"nda denetim ve koruma görevini aralıksız sürdürüyor. Doğu Karadeniz'in en önemli orman varlıklarından biri olan alan için Torul Orman İşletme Müdürlüğünde görevli personel, öncü araçlar ve arazözlerle sık sık bölgeyi kontrol ediyor, kısa süreli yangın tatbikatları yapıyor.
Örümcek Ormanları'nda nöbet sürüyor Yurdun dört yanında ormanları koruma için Orman Genel Müdürlüğü ekipleri görev başında.

Gümüşhane de istisna değil.  Kürtün’de yer alan ve içerisinde tabiat parkı, anıt ağaçlar ve gen sahalarının yanı sıra boyları 160 metreyi bulan köknar ve ladin ağaçları da bulunan Örümcek Ormanları'nda, ülkenin güneyinde yaşanan yangınlar sonrası ormancılar denetimlerini sıklaştırdı.

Torul Orman İşletme Müdürlüğünde görevli ormancılar, 3 şef, 2'si kadın 8 orman muhafaza memuru, yangın işçileri, öncü araçlar ve arazözlerle sık sık bölgeyi kontrol ederek kısa süreli yangın tatbikatları yapıyor.

Görev yerleri 4'üncü derece yangına hassas bölge olmasına rağmen ekipler, olası aksi durumlara karşı daima hazır kalmak için saha denetimlerinin yanı sıra alana yerleştirilen çok sayıda fotokapanla da bölgeyi yakından takip ediyor.

Torul Orman İşletme Müdürü Aziz Altınışık "Doğu Karadeniz Bölgesi'nde dünyada ve Türkiye'de türünün en nadide ormanlarını korumaktayız. Bölgemiz orman yangınları bakımından 4'üncü derece yangına hassas bölgelerdendir. Alan, yangın işçilerimizle birlikte her daim gözetimimiz altındadır. Gözetimi sağlayabilmemiz için birçok noktaya foto kapanlar yerleştirdik. Fotokapanlarla bu alanları 24 saat takip etmekteyiz. Herhangi bir olumsuzluk olduğuna ilgili şefin cebine mesaj gelmekte ve anında müdahale edilmektedir." diye konuştu.
Ormancı Fadime Çolak, işlerinin zor ama severek yaptıklarını belirtti. Çolak, kadınların da bu işi yapabileceğini göstermek istediğine vurgu yaparak, "Zorlukları yok mu? Var. Arazi şartları zor. Ağır işler oluyor. Erkek işleri gibi görünüyor. Arazide olmayı daha çok seviyorum. Yapılamayacak meslek değil. Bazılarına göre masa başı daha iyi gelse de arazide doğayla iç içe olmak çok daha başka bir duygu." dedi.

Gümüşhane için değil, Türkiye’deki bütün ormanlar için Ormancı Semanur Köse’nin hatırlatması da var. Orman yangınlarını evlerinde gağlayarak izlediklerini anlatan Köse, "Çocuklarımıza nasıl bir gelecek bırakacağız, diye tedirgindik. Diğer kadın arkadaşımızla görevlendirilsek de giderdik. Yeter ki ağaçlarımız ormanlarımız yaşasın diye gidebilirdik. İnsanların daha dikkatli olmaları sigara izmariti, cam şişeyi doğaya atmamaları önemli. Geleceğimiz için çocuklarımız için daha güzel bir Türkiye için ormanlarımızı yaşatmalıyız." diye konuştu.
tarım orman yangın önlem gümüşhane