Ölüme terkedilen atlar yeni yuvalarında mutlu

16 Ağustos Pazartesi, 2021
Geçtiğimiz günlerde Artvin’de bir tırın dorsesinde ölüme terkedilen atların halini gören vatandaşlar büyük üzüntü yaşamıştı. Sevgiyle hayata tutunan atların tedavileri bir çiftlikte veteriner hekimler tarafından yapıldı. 10 gün süren çabanın ardından sağlığına kavuşan atları görmek isteyenler çiftliğe uğramadan geçemiyor.
Ölüme terkedilen atlar yeni yuvalarında mutlu

Ölüme terk edildiler, hastalandılar, sakatlandılar… Sevgiyle tedavi oldular, yeni yuvalarında hayata döndüler.

Artvin’in Hopa ilçesinde bir tırın dorsesinde ölüme terk edilen atlar, gönüllülerin büyük mücadelesi sonucunda Ardanuç ilçesinde bir çiftliğe gönderildi. Atların 10 gün önceki halinden sonra yeni yuvalarındaki son hallerini görenler büyük mutluluk yaşadı. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran atları görmek isteyenler çiftliğe koştu.

Artvin'in Hopa ilçesinde bir tırın dorsesinde ölüme terk edilen atlar gönüllüler ve veteriner hekimler eşliğinde 10 gündür bakım ve tedavileri yapılıyordu. Ruam tersi negatif çıkan ve karantina süreçlerinin tamamlayan atlar, kendileri ile ilgili hukuki süreç sona erene kadar yediemin olarak Ardanuç ilçesinde bir çiftliğe yerleştirildi. Sağlık durumları her geçen gün iyiye giden ve bakımları eksiksiz yapılan atların, çiftlikteki keyifleri yerinde. Tırın kasasında içler acısı görüntülerinden uzak halleri yüreklere su serperken, kamuoyunda büyük yankı uyandıran atları görmek isteyenler çiftliğe koştu.

Tırın dorsesinde buldukları atlara göz yaşlarıyla müdahale eden gönüllüler 10 gün boyunca gece gündüz nöbet tutarak bakımlarını üstlendiler. Büyük mücadele veren gönüllüler, 33 atın hayatta kalmasında büyük rol oynadı.

Bitkin ve hasta olan 38 attan 5’i ölürken, bir at ise doğum yapmıştı. Yeni dünyaya gelen taya çiftliği ziyaret gelenler en büyük ilgiyi ona gösterdi.

Kars'tan Kırgızistan'da bir düğün ziyafeti için kesime götürülmek üzere bir tıra yüklenen ancak tır şoförü Sarp Sınır Kapısı'ndan geçemeyeceğini anlayınca Artvin'in Hopa ilçesinde bulunan tır garajında ölüme terk edilen 38 at için gönüllüler ve sanatçılar seferber olmuştu. 6 Ağustos Cuma günü yaşanan olay sonrası Artvin Valiliğince, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri olayla ilgili inceleme başlatırken, bitkin ve olan atlar tırdan indirilmiş polis bariyeri ile etrafı çekilerek bakımları ve tedavilerine başlanmıştı. Çipleri olmayan atlara ekiplerce çip takılırken, yapılan tedavilere rağmen 5 at ölürken, bir at ise doğum yapmıştı.

at tır artvin hopa tedavi gönüllü