Kuru fasulye üretiminde rekor

21 Eylül Salı, 2021
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılında kuru fasulye üretiminde Cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığını söyledi. Bakan Pakdemirli “Tüm üretici, çiftçi ve paydaşlara başarılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu başarı üreticimizin başarısıdır”dedi.
Kuru fasulye üretiminde rekor Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kuru fasulye üretimine yönelik çalışmalar ve desteklerin sonuç verdiğini, 2020 yılında Cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığını belirtti.

Bakan Pakdemirli "Türkiye'nin kuru fasulye üretimi yıllar itibarıyla katlanarak arttı. 2020 yılında üretimde Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Tüm üretici, çiftçi ve paydaşlara başarılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu başarı üreticimizin başarısıdır. Allah'a şükür Bitlis bu sene bereketi görmüş. Allah hepinizden razı olsun." ifadelerini kullandı.

Rekor açıklamasını görüntülü arama ile Bitlis’teki kuru fasulye üreticileriyle de paylaşan Bakan Pakdemirli ildeki artışa dikkat çekti. Pakdemirli, “2002'de sadece 655 ton kuru fasulye üretimi yapan Bitlis'ten, geçen yıl 32 bin tonun üzerinde üretim yapan bir Bitlis'e geldik. Son 19 yılda yaklaşık 60 kat artış var. 2021'de de inşallah 40 bin ton üretiyor olacağız. Son 3 yıla baktığımızda yüzde 100'den fazla artış var.” dedi.

Bakan Pakdemirli ile görüşen üreticiler destekler için teşekkür ederek üretimi daha da artıracaklarını ifade ettiler.
bitlis Bekir Pakdemirli kuru fasulye tarım orman