Kestane hasadı başladı

26 Ekim Salı, 2021
Türkiye kestane üretiminin yüzde 42'sinin karşılandığı Aydın'da hasat başladı. Zorlu hasat sürecinde üreticiler yaylalara çıktı. Kestanede fiyat ve kalite memnun ederken kuraklık nedeniyle verim yüzde 10 düştü.
Kestane hasadı başladı
Aydın’da zorlu kestane hasat süreci başladı.

Türkiye kestane üretiminin yüzde 42'sinin karşılandığı Aydın'da yaylalara göç eden üreticiler ağaçtan düşürüp dikenli kozalaklarından ayırdıkları kestaneleri iç ve dış pazar siparişlerine yetiştirmeye çalışıyor.

"Sırıkçı" adı verilen erkek işçiler, ellerine aldıkları ortalama 3 metre uzunluğundaki sırıklarla yaşları yarım asra ulaşan 15-20 metre yüksekliğindeki ağaçlara çıkıyor. Adeta cambaz dikkatiyle dalların üzerinde tutunan işçiler, sırıklarla kestaneyi yere düşürüyor.

Kadınların 50 kilogramlık çuvallara doldurduğu kestaneler daha sonra erkek işçiler tarafından kuyulara boşaltılıyor. Dikenlerinin çürümesi için yaklaşık 1 ay kuyuda bekletilen kestaneler, makineyle ayıklanıp sofralara hazır hale getiriliyor.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu yazılı yaptığı açıklamada verime değindi. Bu yıl kuraklık nedeniyle yaklaşık yüzde 10'luk bir verim kaybı gördüklerini söyleyen Kendirlioğlu “Üreticilerimiz hem fiyatlardan hem de ürünün kalitesinden gayet memnun. Şu anda herhangi bir sıkıntı görünmüyor.” dedi.
aydın kestane hasat