Kadın üreticiler arı sütü ile kazandı

24 Kasım Salı, 2020
Ordulu kadın üreticiler arı sütü eğitimi projesi ile aldıkları eğitimi gelire dönüştürdü.
Kadın üreticiler arı sütü ile kazandı
Ordu’da hayata geçirilen "Önder Kadın Çiftçiler Yetiştirmeye Yönelik Arı Sütü Eğitimi Projesi" kapsamında eğitim alan kursiyerler, ürettikleri 80 kilogram arı sütünden 800 bin lira gelir elde etti.

Geçen yıl mayıs ayında hayata geçirilen "Önder Kadın Çiftçiler Yetiştirmeye Yönelik Arı Sütü Eğitimi Projesi" kapsamında 75 kadın Ordu Büyükşehir Belediyesince düzenlenen kursa katıldı. Kadın çiftçiler aldıkları eğitimi gelire dönüştürdü.

Kurslar Ordu Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada, "18 ayda 75 kadına arı sütü eğitimi verildi. 75 kadın çiftçi 18 ayda üretilen 80 kilogram arı sütü ile yaklaşık 800 bin lira gelir elde etti." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, "Düşünen, Üreten, Yarışan Ordu" sloganına uygun çalışmalara her alanda devam ettiklerini vurguladı.

Altınordu, Ulubey, Perşembe, Fatsa ve Gölköy ilçelerinde arıcılık yaparak geçimini sağlayan kadın üreticilerin, aldıkları eğitim sonrası 2 yılda toplamda 80 kilogram arı sütü elde ettiğini aktaran Güler, şunları kaydetti: "Üretimi yapılan arı sütünün kilogramı 7-10 bin liradan satıldı. 800 bin liraya yakın gelir elde eden kadın üreticilerimiz bu ürünleri daha da artırmak için yoğun çalışma içerisindeler. Kadın üreticilerimizin ürettikleri arı ürünlerinin başta Büyükşehir Belediyemizin iştiraki ORTAR AŞ'den vatandaşlarımıza, www.orduorganikpazar.com alışveriş sitesi üzerinden de tüm dünyaya satışını gerçekleştiriliyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda olduğu gibi arıcılık alanında da kadınlarımıza destek vermeye devam edeceğiz."
ordu kadın üretici arı sütü eğitim gelir