Güç birliğinin sembolü kooperatifler

11 Aralık Çarşamba, 2019
Türkiye’nin her yerinden yüzlerce kooperatifin katıldığı “Türkiye Kooperatifler Fuarı”nın açılışı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile gerçekleşti. Açılışa 171 kooperatifin temsilci ve üyeleri de katıldı.
Güç birliğinin sembolü kooperatifler Haber: Neslihan AKTAŞ
Kamera: Tolga URUN
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI

Ülkede faaliyet gösteren tüm kooperatifleri bir araya getiren “Türkiye Kooperatifler Fuarı” Ankara’da açıldı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kooperatiflerin ülke ekonomisine katkısının önemime dikkat çektiği konuşmasında bu ortaklıkların ve paylaşımın üretimin temellerinden biri olduğunu söyledi.

Üretken nüfusu kooperatifler aracılığıyla ekonomik hayata kazandırarak yerelde istihdam fırsatlarını artırmayı amaçladıklarını anlatan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aktif kooperatiflerin sorunlarını iyi analiz ederek sektöre yeni katılacak kooperatiflere tüm kurumlarımızla seferber olarak yol göstermeliyiz. Diğer taraftan kooperatifçi adayları, sermaye ve finansmana erişim yolları hakkında bilgilendirilmelidir. Tüm bunların gerçekleşebilmesi için mevcut kooperatif mevzuatının güncellenmesi yönündeki çalışmaları mutlak suretle hızlandıracağız. Türkiye kooperatiflerinin güçlenmesi, topluma karşı sorumluluk bilincini, dayanışmayı ve refahı toplumuzun tüm katmanlarına yaymaya devam etmesi için biz de hükümet olarak ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz."
 
Oktay konuşmasında kadın kooperatiflerinin önemini de vurguladı. İmece ruhu ve ahilik geleneğinin günümüze yansıması olan kooperatiflerin toplumsal karaktere uygun yapıda olduğunu vurgulayan Oktay, "Bugün fuarda bulunan Anadolu Bacıları Kadın Girişimi Kooperatifi, Aydıncık Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Hayme Analar Kadın Kooperatifi gibi kooperatifçilerimiz, günümüzün Bacıyan-ı Rum'u, kadın ahileridir. Benzer şekilde Urla Su Ürünleri Kooperatifi, Çorum Enerji Kooperatifi, Yolören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve ismini sayamadığım tüm kooperatifçilerimiz; sizler, yüzlerce yıllık fütüvvet geleneğimizin bugünkü temsilcilerisiniz." ifadelerini kullandı.

Fuarın gözdesi kadın kooperatifleri

Fuar alanındaki stantlar arasında da en çok ilgi çekenler kadın kooperatifleri stantları oldu.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlar el emeği göz nuru ürünlerini fuarda tanıtma fırsatı buldu.

Bursa’da kurulan Zeyniler Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, reçelden tarhanaya erişteden salçaya doğal gıda ürünlerinin yanı sıra el sanatları üreten 41 kadın ortağıyla yoluna devam ediyor. “Tarladan sofraya” ilkesiyle üretim yaptıklarını anlatan kooperatif başkanı Mahinur Makar, “Kooperatifçiliğe yönelik bilinmesi gereken, uygulanması gereken, gıda üretimi, paketleme, e-ticaret eğitimlerini aldık. Öğrendiklerimizi arkadaşlarımızla beraber uygulamaya çalışıyoruz. Fuara çok heyecanla geldik. En önemlisi bu ambiyansı solumak. Buradaki 171 kooperatifle aynı hissiyatı anlamış olduk. Fuardan beklentimiz ürünlerimizi satmak ama hepsinden önce Zeyniler ismini duyurmak. Zeyniler kadınlarının neler yapmış olduğunu göstermek.” dedi.

Unutulmaya yüz tutmuş yöresel el sanatlarını canlandıran Ardeşenli kadınlar da kurdukları kooperatifle başarıyı yakalamış.

Ardeşen Kadınlar El Sanatları Kalkınma Kooperatifi Başkanı Fatma Akşimşek, kadın üyelerle birlikte yaptıkları çalışmaları şöyle anlatıyor: “Bizim ürün çeşitliliğimiz çok. Başlıcası Rize bezi ve el dokumalarıdır. Bizim Karadeniz’de bir de sepet örücülüğümüz var. Bunları canlandırıyoruz.”

“Biz bir aileyiz”

Devrek Güneşi adıyla pazara sundukları doğal ürünlerle fuarın ilgi çeken stantlarından biri de Zonguldak Devrek Tarımsal Kalkınma Kooperatifi oldu.

Fuarda ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını dile getiren Saniye Uysal, “Biz 10 yıllık bir kooperatifiz. Hammaddemiz kendi unumuz. Bölgemizde yetişen tohumlardan kendi hasadımızı yapalım, kendi unumuzu elde edelim diye düşündük. 110 panellik bir güneş enerjisi sistemi kurduk. Kendi değirmenimizi ve kurutma ünitemizi kurduk. Dükkânların enerjisini oradan karşılıyoruz. Üretim hızlandı, boş olan arazilerde yeni çalışmalar başladı. Bulunduğumuz bölgenin yöresel ürünlerini, reçellerini, erişte çeşitlerini, tarhana ve günlük sıcak ekmek çeşitleri üretiyoruz.”

Fark yaratan girişimci kadınlar

10 yıldır yöresel lezzetleri en doğal haliyle üreten kooperatifin fark yaratan çalışmalar dalında ödülü de var. Üyelerden Hatice Bartu kooperatifçilik yapmaktan çok mutlu olduğunu, burada bir aile ortamı sağladıklarını belirtti.

“Bir Kutu İyilik” için çalışıyorlar

Kayseri’den yola çıkan “Bir Kutu İyilik” tüm Türkiye’ye ulaştı. Engelli ve engelsiz kadınların bir arada çalıştığı örnek bir proje.

Bir Kutu İyilik Kadın Girişimi Üretim ve İşleme Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Birsen Koca iyilik üzerine kurulan projeyi şöyle anlatıyor: “Kadın girişimciler olarak toplanıp bir kooperatif kurduk. Projenin çıkışında engelliler de vardı. Şimdi bir sağlıklı ve bir engelli kadın gelip bizim kooperatifimize üye olabiliyorlar.

Kooperatifimizde meyve ve sebze kuruları üretiyoruz. Kayserili kadın girişimcilerden edindiğimiz meyve ve sebzeleri kurutarak sunum yapıyoruz. Kadınlar daha üretkenler ve ekonomik katkıyı edindikleri anda zaten kendilerine de bir özgüvenleri geliyor. Kadının elinin değdiği hangi ürün varsa hepsi tutacaktır.”
kooperatif fuar kadın girişimci el sanatları doğal gıda