Girişimci kadın projelerine ödüllü yarışma

09 Mart Salı, 2021
Tarımda kadının gücünü ortaya çıkarmak amacıyla yola çıkan Teknolojide Kadın Derneği, Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler yarışmasını düzenledi. Tarım ve Orman Bakanlığının da desteklediği yarışmada tarımın sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak ve etkisini güçlendirecek yeni fikir, projeler yarışacak. Girişimci kategorisinin büyük ödülü ise 100 bin lira.
Girişimci kadın projelerine ödüllü yarışma Kadınlar ve gençler projeleriyle yarışıyor, tarımda teknolojik çözümler üretiliyor.

Teknolojide Kadın Derneği düzenlediği yarışma ile tarımın sürdürülebilirliğine katkı verecek fikir ve projeleri arıyor.

Tarımda dönüşüm yaratacak yenilikçi çözümleri olan kadın mühendis, veteriner hekim ve girişimcileri destekleyen Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler yarışması proje geliştiren, sorun çözme, liderlik ve sorumluluk alma bilincine sahip gençlere de açık. Yarışmanın en önemli destekçisi ise kadın girişimcilere her alanda destek veren Tarım ve Orman Bakanlığı.

“Proje tarımda kadın gücünü ve görünürlüğünü artıracak”

Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, proje ile ortaya çıkacak yenilikçi çözümlerle Türk tarımında teknolojinin kullanımını artırmayı amaçladıklarını söyledi. Öney kadınlara ve girişimcilere yönelik proje hakkında şunları söyledi: “Wtech olarak çok genç bir dernek olmamıza rağmen kurulduğumuz günden bu yana çok hızlı bir şekilde toplumumuzun geleceği için katma değer yaratacak projeler geliştiriyoruz. Bu kapsamda “Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler Yarışması”nın Türkiye’de tarımın ve tarımda kadının gücünü ortaya koyacağına inanıyoruz. Türkiye’de var olan 10 milyon kadın istihdamı içinde tarımda çalışan 2,2 milyon kadınımızın gücünü ve görünürlüğünü artıracak bu proje, şüphesizdir ki teknolojinin mutfağında üreten kadın sayısını da artırarak sektörde çeşitlilik yaratarak dernek olarak bizi amacımıza bir adım daha da yaklaştıracaktır.”

Hedef kitle, kadın girişimciler, profesyoneller ve öğrenciler

Hedef kitlesi, kadın mühendisler, kadın mühendislik öğrencileri, kadın girişimciler, kadın çiftçiler, üniversiteler, kamu, ilgili STK’lar, basın ve özel sektör temsilcileri olan yarışmanın konu başlıkları şu şekilde: İleri teknik ve teknoloji kullanımı ile tarımsal üretimde verimliliğin, kalitenin ve kârlılığın artırılması, tarımsal üretimde verimliliğin, kalitenin ve kârlılığın artırılması konusunda yeni teknik ve teknolojilerin geliştirilmesi, satış fiyatları ve alternatif pazarlama kanalları sağlaması, planlama ve desteklerin organize edilmesi, iklim değişikliği risklerinin yönetilmesi, gıda güvenliği ve izlenebilirliği.

Toplam 145 bin TL ödüllü yarışma

Kıyasıya yarışacak girişimci kadın projelerinde büyük ödül 100 bin lira.
“Üniversite” ve “Girişimci” olmak üzere iki ayrı kategoride 10 Şubat – 7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek yarışma için başvurular 19 Mart 2021 tarihine kadar sürecek.

Yarışma kapsamında 27 Mart 2021 tarihinde bir günlük online girişimcilik eğitimi, 3 Nisan ve 4 Nisan tarihlerinde de iki günlük online girişimcilik kampı düzenlenecek. Girişimcilik kampında iş modeli, pazarlama, ürün ve hizmet geliştirme ile strateji ve iş geliştirme gibi 4 farklı başlıkta ekiplerle mentor görüşmeleri yapılarak projelerin ve ekiplerin gelişimi sağlanacak. Yarışmaya katılmak isteyen girişimciler, katılım koşulları başta olmak üzere tüm detayları https://tarimdakadinliderler.com/ proje web sitesinden öğrenebilecek. Başvurular da aynı adres üzerinden yapılabilecek. Ön elemeyi geçen girişimciler ve projeleri, alanında önde gelen isimlerin oluşturduğu jüri tarafından değerlendirilecek.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen yarışmada, girişimci kategorisinde birinci seçilen ekibe 100 bin lira, üniversite öğrencileri kategorisinde ise birinciye 30 bin lira, ikinciye 10 bin lira, üçüncüye ise 5 bin lira para ödülü verilecek.
teknolojide kadın derneği teknoloji inovatif yarışma proje destek tarım ve orman