Buldan kestanesi coğrafi işaretle tescillendi

24 Mart Çarşamba, 2021
Tat, koku, aroma ve şeker oranıyla diğer bölgelerde yetişen kestanelerden farklı özellikleri olan Buldan Kestanesi coğrafi işaret ile tescillendi.
Buldan kestanesi coğrafi işaretle tescillendi
Denizli’nin Buldan ilçesindeki 4 mahallede yetiştirilen ve tadı, kokusu, aroması ve şeker oranıyla ön plana çıkan kestaneler, Buldan kestanesi olarak coğrafi işaret ile tescillendi.

Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, “Alandız, Kaşıkçı, Kurudere ve Yayla mahallelerimizde oluşan kestane ağaçlarımız ormanın içerisinde yetişen ağaçlar. Bununla alakalı bir çalışma yaptırdık ve kestanemizin bu yöreye has olduğunu tescilledik. Coğrafi işaret belgemizi de aldık. aroması, rengi, bütünlüğü Buldan kestanesini farklı kılıyor. Bursa’da Babadağ’da farklı yerlerde üretiliyor ama bizim ürettiğimiz bölgemizdeki kestanenin farkı bu. Kabuğunun çabuk soyulması ve birçok sebepten coğrafi işaretimizi aldık. Çin’den kestane getiriyor bu ülkeye ve Buldan Alandız kestanesi olarak satıyor. Bu da vatandaş aldıktan sonra neticede insanlar inanıyor, alıyor ama eve götürdüğünde alakasının olmadığını görüyor. Bu belgeyle beraber biz bunu önleyeceğiz. Bundan sonra kestane üreten vatandaşlarımıza bu belgelerden birer tane vereceğiz. Yeni yapılan çalışmalarda neticesinde burada kooperatifimiz kuruldu. Kestane şekeri üretimine de başladık. İnşallah bölge çiftçimiz için hayırlı olur.” dedi.

Buldan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serdar Uğur, kestane şekeri üretimi için çalışmalara başladıklarını belirterek, “Bizim kestane üretimimiz Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı Alandız, Kurudere, Kaşıkçı ve Yayla mahallelerinde yaklaşık 810 dekardan kayıtlı üretimimiz var. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt edilmemiş alanlarla beraber 1200 dekara yakın bir üretim var. Kestane üretimi bu sene 320 ton civarında gerçekleşti. Üretilen kestane 20 ile 35 TL arasında piyasada alıcı buldu. Bu bölgede yaklaşık 200 ile 250 civarı üretici üretim yapmakta. Şunu diyebiliriz 4 mahallede her çiftçilikle uğraşan ailenin kestane ağacı var" diye konuştu.
kestane denizli buldan şeker coğrafi işaret tescil