Bakan Pakdemirli, “Pandemi döneminde hiçbir üründe sıkıntı çekmedik”

22 Eylül Salı, 2020
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli katıldığı televizyon programında önemli açıklamalar yaptı.
Bakan Pakdemirli, “Pandemi döneminde hiçbir üründe sıkıntı çekmedik” Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı bir televizyon programında desteklemelerden ekonomiye sektörle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Bakanlığın destek ödemeleriyle ilgili bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Desteklemelerin açıklanması biraz gecikti bunun farkındayız ama unutmayalım ki hala bir pandemi dönemi yaşıyoruz ve hala bir belirsizlik yönetiliyor. Bu belirsizlik yönetilirken de üretici ve çiftçi lehine tek bir kazanım olacağına, bir miktar daha gecikebiliyoruz. Maalesef geçen sene de geciktik. Gecikmeye karşılık çok ciddi bir tarımsal destek bütçesinde de bir artış yakaladık. Tarımsal desteklerle ilgili çalışma henüz tamamlanmadı ama yakında gelecek. Desteklerde aile işletmeleri yönünde birkaç iyileştirme planlıyoruz.” dedi.

Tarım sektörünün pandemi sürecinde büyüme kaydeden sektörlerden olduğunu hatırlatan Bakan Pakdemirli, “İkinci çeyrekte Türkiye’nin büyümesi veya diğer sektörler büyümesine baktığınız zaman çoğunda negatif bir büyüme olduğunu göreceksiniz ama yüzde 4 tarım sektöründe ciddi bir büyüme var. Buğday, arpa, meyve, sebze, et, süt ve diğer konularda aslında 2019’da yakalamış olduğumuz performansı aynen devam ettiriyoruz. Her konuda aktif takip yapıyoruz. Son iki yılda üreticinin teri soğumadan kâra dönmesini ana amacımız haline getirdik. 2 yıldır aktif olarak ürün takibi yaptık. Serbest piyasaya inanırım ama tarım piyasalarının da regüle edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü üretim ve tüketim arasında geçen zamanda sizin mutlaka bu regülasyonu bir şekilde yapmanız gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“Yasalar amaç değil araçtır.” diyen Pakdemirli, sözleşmeli üretimle ilgili olarak, “Bir yasa tasarımız var ama sözleşmeliden önce dijital tarım pazarını oluşturduk ki bu kendi kendini regüle edecek, alıcı ve satıcının birbirini puanlayacağı, ekosistemini kendi kendine oluşturacağı bir alan haline getirdik. Yani kredisi yüksek alıcılarla kredisi yüksek satıcıların bir araya geldiği yer. Sözleşmeli üretim hızla sonuçlandırılması gereken bir alışveriştir. Tüketici mahkemeleri gibi bir yapıyı hedefledik. Meclis'in açılması ile birlikte bu konuyu da konuşacağız. Bununla birlikte taklit ve tağşişle birlikte caydırıcılığın, hapis ve para cezasının artırılması var. Bakanlığımızın şeker piyasasını düzenleme denetleme faaliyetlerindeki etkisinin artırılması var. Yerli tütün oranının yüzde 30’a çıkartılması yönünde yasa düzenlemesi olacak. Meclis'e su yasa tasarısını getirmeye de planlıyoruz. Çok su tüketen bitkilerden az tüketenlere geçmemiz gerekiyor. Sulamada yeni yatırımlar yapmamız gerekiyor. Mevcut sulama yatırımlarının da rehabilite edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli sözlerini, “Pandemi döneminde hiçbir üründe sıkıntı çekmedik. Türkiye tarımda ilk 10 ülke arasından yer alıyor. Tarımla ilgili rakamlar doğru patikada olduğumuzu gösteriyor. 20 milyon ton buğday üretiyoruz bunun üçte birini israf ediyoruz” diyerek tamamladı.
 
tarım ve orman bakan bekir Pakdemirli destekleme