Bafra’da makineler görev başında

27 Ağustos Cuma, 2021
Samsun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında alınan kombine silaj ve küspe paketleme makinesi Samsun'un Bafra ilçesinde kuruldu.
Bafra’da makineler görev başında Kombine silaj ve küspe paketleme makinesi Samsun'un Bafra ilçesinde kuruldu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce projelendirilen Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi destekli 3 adet alınan kombine silaj ve küspe paketleme makinesi Havza ve Ladik’in ardından Bafra Ziraat Odası Başkanlığı hizmetine sunuldu.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner makinelerin üreticilere hayırlı olması temennisinde bulundu. Tosuner, “Bafra Ovası ve kırsalı şu anda bir numara. Şu an mevcut olan yüzde 80 hibeli silaj paketleme makinesinin deneme aşamasındayız. Hayvancılığa destek vermek için biz bu makineyi çalıştırmaktayız. Yüzde 80 hibeli aldığımıza göre maliyet fiyatına şu an 500 kilo paketlemeyi 50 liraya yapıyoruz. 500 kilo ve 250 kilo olarak paketleme yapıyoruz. 500 kilo isteyene 500 kilo, 250 kilo isteyene 250 kilo olarak paketleme yapıyoruz. Makinenin mükemmel bir çalışması var. Şu an yer durumumuz belli değil ama yakın zamanda yerini tesit edip sabitleştirilecek. Bütün hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz römorku ile gelecek paketlenip ahırına götürüp koyacak. Ne çürüme ne de zayi olayı olacak var. Bunun amacı silajın sağlıklı olması. Hayvan yeminde büyük bir kalite ve proteini var. Bunun için mücadele etmekteyiz.” dedi.
samsun bafra paketleme makine proje tarım orman