Ata mirasını yaşattı tonlarca ürün aldı

29 Eylül Çarşamba, 2021
Kütahya’da yıllardır ata tohumundan vazgeçmeden üretim yapan Fahrettin Demir, dedelerinden aldığı mirası gelecek nesillere bırakmayı amaçlıyor. Lezzetiyle bölgedeki kavunlardan çok farklı olan yerli kavun, Polatlı ve Davutbey çeşitlerinden yıllık ortalama 80-100 ton arasında ürün elde ediliyor.
Ata mirasını yaşattı tonlarca ürün aldı
Atalarından miras tohumu yaşattı, lezzetli kavunlardan tonlarca ürün aldı.

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Hasanlar köyünde çiftçilik yapan Fahrettin Demir’in ata tohumlarından yetiştirdiği nefis kavunlar büyük ilgi görüyor.
 
28 yıldan beri yerli kavun ekimi yaptığını söyleyen çiftçi Fahrettin Demir, ”Hibrit tohumlara güvenmediğim için kavun yetiştiriciliğinde özellikle bölgemiz iklimine uyan, lezzetli olan ve genetiğine müdahale edilmemiş ata tohumlarını tercih ediyorum. Ayrıca yetiştirme sürecinde organik gübre kullanıyorum. Amacım ata tohumlarının kaybolup gitmesini önlemek ve gelecek nesillere taşımak” dedi.
 
Yerli kavunları pazarda satmakta sıkıntı çekmediğini söyleyen Demir, ”Şu anda kışlık organik yerli kavun, Polatlı ve Davutbey kavun çeşitleri yetiştiriyorum. Yıllardan beri ata tohumlarımızdan yetiştirdiğim kavunların lezzeti ve aroması bilindiği için pazarda kısa sürede tükeniyor. Yıllık 35-40 dönüm kavun ekimi yapıyor ve 80-100 ton arasında ürün elde ediyorum” diye konuştu.
ata tohum kavun yerli tohum kütahya organik gübre