848 yıllık gelenek: "Sudan Koyun Geçirme"

31 Ağustos Salı, 2021
Denizli'nin Çal ilçesinde 848 yıldır devam ettirilen "Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı" etkinliği, bu yıl da 39 çobanın katılımıyla gerçekleştirildi. Çal, Çivril, Baklan ve Bekilli ilçelerinden gelen çobanlar, "elci" adı verilen baş koyunlarıyla sürülerini, nehirden geçirmek için mücadele etti.
848 yıllık gelenek: Denizli’nin tarihi yarışması Sudan Koyun Geçirme yarışması yapıldı.

848 yıllık yarış çoban bayramı kutlamalarıyla birlikte yapıldı. Çal, Çivril, Baklan ve Bekilli ilçelerinden 39 çoban, "elci" adı verilen koyunlarla sürülerini Büyük Menderes Nehri’nden geçirmeye çalıştı.

Koyununun nehre girmesi ve karşı kıyıya ulaşması için çabalayan çobanlar, ıslıklar ve çıkardıkları seslerle hayvanları yönlendirmeye çalıştı.

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, geleneğin yaşatılmasından ötürü mutlu. Akcan, bu yıl koyunların yangın mağdurları için yarıştığını kaydederek, "Antalya ve Muğla'daki orman yangınlarından en çok çobanlar etkilendi. Özellikle köylerde, kırsal mahallelerde bulunan çobanlardan hayvanları telef olanlar oldu. Biz de çoban arkadaşlarımızın isteği üzerine bu yılki eğlencemizi iptal ettik. Burada harcayacağımız parayı orada mağdur olan Yörük ailelerine bağışlayacağız." dedi.
denizli- koyun yarışma gelenek